Kościół św. Mikołaja - parafialny

Najpiękniejszy i największy kościół w naszej parafii nosi imię św. Mikołaja. Zapraszamy do wirtualnej wędrówki po jego zakamarkach, poznania jego historii i zabytków.

• Historia

Historia budowy kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja, jego dzieje i odbudowa po wielkim pożarze.

• Architektura

Opis szczegółów architektonicznych obecnej świątyni.

• Ołtarze

W naszym kościele znajduje się aż 7 ołtarzy. Chociaż dziś ołtarze boczne nie są już miejscem sprawowania Eucharystii, to wciąż można je podziwiać w naszej świątyni.

• Rzeźby

Podobizny osób uznanych powszechnie za godne do naśladowania są umieszczane w wielu kościołach. Przede wszystkim w symbolice średniowiecznej, kiedy budynek kościoła wspierał się na 12 kolumnach, aby w ten sposób symbolizować Kościół Chrystusowy opierający się na nauce apostołów, umieszczać zaczęto na każdej z kolumn podobiznę jednego z tych świętych. Podobnie jest w kościele św. Mikołaja, jednak oprócz świętych Apostołów znaleźć można jeszcze statuę Maryi oraz podobizny Ojców Kościoła.

• Organy i chór

Organy stanowiące centralny punkt chóru i znajdujące się naprzeciw ołtarza głównego zbudowała w pażdzierniku i listopadzie 1889r. firma Schlag i Synowie. Po raz pierwszy zabrzmiały na Nowy Rok 1890. Jest to duży instrument o trzech manuałach, 50 głosach, o napędzie elektrycznym. Piszczałki z aluminiowej, cynkowanej blachy zastąpiły w roku 1927 wcześniejsze, które zostały w 1917 skonfiskowane dla potrzeb wojska (637 kg metalu). Organy są obudowane bejcowanym na ciemny brąz drewnem, pokrytym delikatnie złoconymi ornamentami gotyckimi i obok głębokiego tonu dźwięków potęgowanego przez akustykę świątyni, są jej niewątpliwą ozdobą...

• Inne

Witraże, chrzcielnica, ambona i żyrandole - opis i fotografie.

• Interaktywna mapka kościoła

Kliknięcie w wybranej części mapki automatycznie przekierowuje do opisu wybranego elementu. Kolorem czerwonym oznaczono ołtarze, zielonym rzeźby, a niebieskim - witraże.