Wydarzenia 2012 i 2013

Rekolekcje Wielkopostne.

Rekolekcje wielkopostne w parafii zaczynają się 17 marca. Zapraszamy. Poprowadzi je ks. Władysław Zązel.

Requiem Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego - Conductus Funebris

Parafia św. Mikołaja i Miejski Ośrodek Kultury serdecznie zapraszają na Mszę św. za zmarłych, podczas której wykonane zostanie Requiem Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

Grzegorz Gerwazy Gorczycki (ok. 1665-1734), doktor filozofii, wybitny kompozytor polskiego baroku Studiował w Pradze, w 1692 r. przyjął święcenia kapłańskie w Krakowie. W latach 1692 - 1694 został rektorem Akademii Chełmińskiej, jako profesor poezji i retoryki. Prowadził również kapelę muzyczną.

Od 1698 r. do końca życia pełnił funkcję kapelmistrza kapeli katedralnej na Wawelu. Dyrygował kapelą katedralną m.in. w 1734 r. podczas koronacji Augusta III i jego żony Marii Józefiny. Zmarł w tym samym roku i pochowany został na Wawelu.

W jego twórczości znajdują się wyłącznie utwory o treści religijnej, w tym utwory wokalno- instrumentalne i wokalne.

Conductus Funebris (ok. 1733) jest ostatnim znanym dziełem Gorczyckiego. Prawdopodobnie towarzyszył on uroczystościom pogrzebowym króla Augusta II w wawelskiej katedrze. Przeznaczenie tego dzieła spowodowało powstanie utworu prostego, uroczystego pełnego powagi choć nie pozbawionej miejsc jaśniejszych, oddających nadzieję.

Jest utworem wysoce oryginalnym, łączącym elementy włoskiego stylu wokalnego, efektownego concertato i bogatego kontrapunktu.

(cyt. chelmno.pl, historiamuzyki.blox.pl, polskieradio.pl)

Utwór wykona zespół kameralny Cantate Domino wraz z orkiestrą działającą przy MOK.

Msza za Ojczyznę

Zapraszamy na obchody Święta Odzyskania Niepodległości.

Rozpoczną się od Mszy Św. o godz. 10.30.

Po Mszy prezentacja laureatów Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej i śpiewanie pieśni patriotycznych.